Sokat agyalok egy-egy bejegyzés előtt arról, hogy kit is válasszak. A lista, amit a (számomra) legizgalmasabb nőkről írtam hosszú, sok különleges, izgalmas nő/asszony nevet tartalmaz. Annak ellenére, hogy ötleteket is kaptam szép számmal, a válogatás mégis szubjektív. Ahogy visszanéztem, hogy kik is szerepeltek eddig, arra jutottam, hogy a névsor felér egy személyiség teszttel. 🙂
A sorozat mai alakja sem mindennapi asszony, munkássága lenyűgöző. Idézet tőle: „Sose gondold, hogy nem érhetsz el valamit azért, mert nőnek születtél. Minden nyitva áll előtted, a jövő a tiéd. Legyen álmod, célod, vágyaid, dolgozz értük profiként és szívvel-lélekkel”.
Christiane Amanpour, az egyik legelismertebb és legjobban fizetett amerikai újságíró. 1958-ban Londonban született, édesapja, Mahmoud Amanpour iráni muszlim, míg édesanyja Patricia angol keresztény. Gyermekkorát Teheránban töltötte, családja a perzsa sah rendszerének kiváltságosa volt. Tanulmányait Angliában folytatta, többek között egy római katolikus lányiskolában. 1979-ben családja menekülni kényszerült Iránból, amikor Khomeini iszlám forradalma megbuktatta a sah rendszerét.
Középiskola után Amanpour az Egyesült Államokba költözött, hogy újságírást tanuljon a University of Rhode Islanden. Ott töltött ideje alatt a WBRU-FM hírközlési osztályán dolgozott, valamint az NBC amerikai televízió kirendeltségénél, mint elektronikus grafikus. 1983-ban summa cum laude diplomát szerzett újságírásból. Még ebben az évben a CNN amerikai hírtelevíziónál kezdte meg munkáját. A kelet-európai rendszerváltás idején Frankfurtból tudósított a demokratikus változásokról. Hírnevet azonban az első öbölháborúban szerzett magának, a Kuvait felszabadításáról szóló tudósításával. Ezután többnyire konfliktusok színterein tűnt fel. Ott volt Szarajevó ostrománál is, ahol – számos kritikusa szerint – annyira érzelmesek voltak riportjai, hogy az már az objektivitás rovására ment. Tudósított továbbá a világ legtöbb jelentős válsághelyzetéről, beleértve Afganisztánt, a palesztin területeket, Iránt, Izraelt, Pakisztánt, Szomáliát, Ruandát, a Balkán térséget és az Egyesült Államokat a Katrina hurrikán idején.
Exkluzív interjúkat készített a világ politikai vezetőivel, a közel-kelettől, Európán át Afrikáig és még tovább. Az USA-t ért szeptember 11-i támadást követően Christiane volt az első nemzetközi tudósító, aki meginterjúvolta a brit miniszterelnököt, Tony Blairt, Jacques Chirac francia elnököt, a pakisztáni elnököt, Pervez Musarrafot és Afganisztánban Hamid Karzai elnököt.
Pályafutásának legemlékezetesebb pillanatai közé tartozik Jasszer Arafat néhai palesztin elnökkel készített telefonos interjúja 2002 márciusában, amikor éppen ostrom alatt állt híres ramallahi épületkomplexuma. Amanpour annyira kihozta sodrából Raiszt, hogy az lecsapta a telefont. Ő készítette az eddigi egyetlen nyugati interjút az elnök Mahmúd Ahmadinezsáddal. Sokan azt várták, hogy Khomeini egyik legjobb tanítványa – aki maga is tevékenyen részt vett az iráni iszlám forradalomban – felhánytorgatja Amanpournak, hogy családja mennyire jóban volt Mohammed Reza Pahlavi sahhal. Az interjú azonban simán lement.
1996 és 2005 között a CBS amerikai tévécsatorna a 60 perc című hírmagazinjának egyik alkotója volt. Itt sugárzott riportjaiért 1998-ban másodszor kapta meg a Peabody-díjat (először 1993-ban). Televíziós tudósításaiért ugyancsak kétszer ítélték oda neki a George Polk-díjat. 2006-ban pedig a Michigani Egyetem díszdoktori címet adományozott neki az újságírásban elért eredményeiért. Többen állítják, hogy az Egyesült Államokban Christiane Amanpour keresi a legtöbb pénzt a kihelyezett tudósítók között. Ezt főleg annak köszönheti, hogy hajlandó háborús övezetekben is dolgozni. Az angol mellett folyékonyan beszél fárszi és francia nyelven is. A Forbes magazin szerint egyike a világ száz legbefolyásosabb asszonyának.
Noha korábban megesküdött, hogy soha nem megy férjhez vagy szül gyereket, 1999-ben mégis hozzáment James Rubin helyettes államtitkárhoz, egy évvel később pedig fiuk született.
Christiane Amanpour több mint 20 éven keresztül tudósította a CNN-t a világ konfliktusövezeteiből, majd a hírcsatorna vezető külpolitikai tudósítója lett. 2009-től egy éven keresztül önálló, napi interjúműsora is volt, Amanpour címmel. 2010-ben az ABC-hez szerződött, majd visszatért „gyökereihez”; a CNN nemzetközi kiadásában a hétköznapi esti híradókat vezette, ugyanakkor továbbra is az ABC News világpolitikai műsorvezetője maradt.
Stílusa egyedi, laza és nagyon vagány, gyakran visel bőrdzsekit, egyszerű inget vagy férfias szabású zakót. Ugyanakkor néha szereti nőies oldalát is megmutatni: láthattuk már ocelot-mintás selyemruhában, vagy hosszú, fekete, érdekes szabású estélyiben is. Egy biztos: bármit is vesz fel, mindig van benne egy kis megfoghatatlan plusz, ami valószínűleg leginkább kisugárzásából fakad.
FOLYT. KÖV. !
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Christiane_Amanpour
http://www.lafemme.hu/emberek/884_riporternok_a_haboru_foldjen
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: