Az eddig bemutatott nők listája kapcsán megjegyezném, hogy noha sok javaslatot kaptam, elsősorban azokról írtam, akik számomra is érdekesek, sőt, sokszor lenyűgözőek. És ez a tervem a jövőt illetően is. Számítok arra, hogy most nagy megrökönyödést váltok ki néhányotokból. De hát ez van, ez is “én vagyok”. A mai “hölgy” meglehetősen színes, polgárpukkasztó személyisége, illetve zenei világa számomra rendkívül izgalmas. Kevés olyan szereplője volt eddig a blogomnak, aki ennyire megosztó lenne, mint a mai, de én nagyon bírom ( a neve hallatán még a fiam is fintorgott kicsit 🙂 ), hozzátéve persze, hogy elsősorban a nótáit …
Stefani Joanne Angelina Germanotta, művésznevén Lady Gaga (New York, 1986. március 28.) Grammy-díjas amerikai énekesnő, dalszövegíró. A New Yorki Egyetem művészeti részlegén zenét tanult, de félbehagyta tanulmányait és éneklésbe kezdett New York Lower East Side nevű részében. Majd szerződést kötött a Streamline Records lemezcéggel, amely az Interscope Records jogtulajdona. Dalszövegíróként kezdett el dolgozni, és olyan előadóknak írt számokat, mint Britney Spears és a Pussycat Dolls. Az R&B-énekes Akon fedezte fel énekesi képességeit, és rávette, hogy kössön szerződést saját lemezcégével, a Kon Live Distributionnel. Rob Fusarihoz fűződik Stefani művésznevének megteremtése, amelynek alapja a Queen Radio Ga Ga című slágere volt. „Minden nap, amikor Stefani bejött a stúdióba, köszönés helyett elkezdtem neki énekelni a Radio Ga Ga című dalt. A Lady Gaga név valójában a véletlen műve. Írtam egy sms-t Stefaninak, benne a Radio Ga Ga szavakkal, de valamiért a Radio szó átjavítódott Lady-re. Stefani rögtön visszaírt: “Ez lesz az!” Ettől a naptól fogva ő volt Lady Gaga.
2008-ban Los Angelesbe költözött, hogy közel legyen a stúdióhoz, ahol debütáló albuma, a The Fame felvételeit készítették. A korongon számtalan különböző zenei stílust kevert össze, így a popot, a dancet, a rockot, és az R&B-t is. A The Fame („A hírnév”) címmel megjelent nagylemeze pozitív visszajelzéseket kapott a kritikusoktól.
Az albumnak sikerült a lemezeladási listák élére kerülni Ausztriában, Kanadában, Hollandiában, Írországban, és az Egyesült Királyságban, illetve bekerült az öt legjobban fogyó album közé Ausztráliában és az Amerikai Egyesült Államokban. Következő kislemeze, a Poker Face, még elődjénél is nagyobb sikereket ért el, a világ szinte minden jelentős zenei eladási listáját vezette. A Poker Face elnyerte A legjobb dance felvételnek járó Grammy-t. A The Fame jelölést kapott Az év albuma kategóriában, és elnyerte A legjobb elektronikus/dance albumnak járó díjat. Első őnálló turnéja The Fame Ball néven, 2009 márciusában vette kezdetét. Lady Gagára olyan glam rock zenészek hatottak, mint David Bowie és Freddie Mercury, illetve popzenei előadók, mint Madonna és Michael Jackson.
2009 novemberében jelent meg Lady Gaga The Fame Monster című középlemeze, amely a The Fame album folytatásának tekinthető. A dalok központi témája ezúttal a hírnév árnyoldala volt, amellyel világ körüli turnézása során kellett szembesülnie az énekesnőnek. Az albumról elsőként a Bad Romance című dalból lett kislemez, amely tizennyolc országban került a slágerlisták élére. Az album második kislemeze, a Telephone Gaga első lett a kislemezlistán, és A legjobb popénekesi közreműködés kategóriában kapott jelölést Grammy-díjra. A dalhoz készült polgárpukkasztó zenei videót pozitívan fogadták a kritikusok, és méltatták Gagát a „Michael Jacksont idéző zeneisége és látványos előadások létrehozásához szükséges képessége, illetve a Madonnában is meglévő erőteljes szexualitás és ösztönös provokatív természete” miatt.
Gaga a videoklipjeivel az első előadó lett, akinek videói össznézettsége átlépte az egymilliárdos határt a YouTube-on. Barbara Walters újságíró az ABC News csatornán „2009 tíz legelbűvölőbb embere” közé választotta Lady Gagát. 2010 áprilisában a Time 2010 száz legbefolyásosabb embere közé sorolta az énekesnőt.
Gaga második nagylemeze, a Born This Way kalapácsütésszerű dance alapú elektronikus zene összeházasítása metálos, rock’n’roll stílusú, popzenei és himnikus dallamokkal. Arról szól, „ami este ébren tart minket és amitől félünk.” Megjelenésekor túlnyomóan pozitív visszajelzéseket kapott a zenei kritikusoktól, akik dicsérték az album szerteágazó zenei stílusát és Gaga hangját. Az album kiadását megelőző hónapokban Gaga három kislemezt (Born This Way, Judas, The Edge of Glory) és egy promóciós kislemezt (Hair) jelentetett meg. A címadó első kislemezt először az 53. Grammy-díjkiosztó gálán adta elő élőben, ahol egy tojásszerű tartályból kiemelkedve jelent meg. A dal a fajtól és szexuális irányultságtól független önelfogadásról szól. A kritikusok a művészi és kulturális utalásokat emelték ki, és dicsérték a dalhoz készített videoklipet, amiben Gaga szürreális képek közepette életet ad egy új fajnak. A Judas-hoz készített klipben Gaga Mária Magdolnaként jelenik meg, illetve olyan Bibliai alakok is szerepelnek benne mint Jézus Krisztus és Iskarióti Júdás. A videót bírálták a vallásos utalások miatt, azonban elismerő kritikákat kapott előadásmódja miatt, míg más kritikusoktól dicséretet kapott, akik közül többen hozzátették, hogy semmi offenzív nincs a videóban. A Judas a legjobb tíz közé tudott kerülni a legtöbb zenei piac kislemezlistáján.
Az énekesnő él-hal a divatért. Gagának van egy saját kreatív produkciós csapata, amelyet ő irányít, és ők készítik a ruháinak jelentős részét, színpadi kellékeket és Gaga hajkölteményeit is. Az énekesnő eredeti hajszíne barna, szőkére debütáló albuma kiadása előtt festette, mert folyton összekeverték Amy Winehouse-zal. Lady Gaga zenéjének, öltözködésének és személyének megítélése nem egységes. Egyesek divatdiktátornak tartják, mások negatívan reagálnak az énekesnő különc öltözködési stílusára. Lemezei többnyire pozitív értékeléseket kaptak és a kritikusok elismerték, hogy Gaga a jelen popzenéjének egyik legkiemelkedőbb képviselője. Camille Paglia, a The Sunday Times írója szerint Gaga „egy mainstream termék, aki azt állítja, hogy a különcöknek énekel, a lázadóknak és megfosztottaknak, miközben ő egyik sem ezek közül.”
Az énekesnő élő előadásait rendkívül szórakoztatónak és újítónak tartják, ugyanakkor egyesek negatív véleményt fogalmaznak meg róluk a szexuális túlfűtöttség és a művér-használat miatt. A 2009-es MTV Video Music Awardson való fellépése is nagy visszhangot keltett – a Paparazzi című dal előadása közben ugyanis művér kezdett el folyni az énekesnő mellkasáról. A legnagyobb hatással természetesen a botránykirálynő, Madonna volt rá. Az egyesült államokbeli neves Dél-Karolinai Egyetemen “Lady Gaga és a hírnév szociológiája” címen kurzust indítanak, amelyen az énekesnő modern kultúrára és a társadalomra gyakorolt hatását vizsgálják.
Zenei karrierje mellett Gaga számos jótékonysági és humanitárius programban is részt vesz, többek között a haiti földrengés károsultjainak megsegítésére, a Vöröskeresztnek és a Save the Children jótékonysági szervezetnek a 2011-es tóhokui földrengés és szökőár áldozatainak megsegítésére adományozott jelentős összegeket. Fontosnak tartja az AIDS-fertőzöttek megsegítését, valamint figyelemfelhívó programok finanszírozását. 2010. május 13-án Gaga részt vett a Sting és felesége által szervezett jótékonysági rendezvényen, amelynek célkitűzése, hogy felhívja az emberek figyelmét az óriási veszélyben lévő esőerdők megóvásának fontosságára.
2016-ban csatlakozott az Alelnök és a Fehér Ház “It’s On Us” elnevezésű kampányához, melyben az egyetemi campusokon rendszeresen fenyegető szexuális erőszak ellen küzdenek a résztvevők. Gaga találkozott a 14. Dalai Lámával, akivel a kedvesség és az együttérzés fontosságáról, valamint a világ jobbá tételének lehetőségeiről beszélgettek.
Karrierje során több keresztény közösség támadta Lady Gagát viselkedése, megjelenése, illetve provokatív nyilatkozatai miatt. Kifejezetten a konzervatív kereszténység támadja erősen az LMBTQ (Leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer* emberek és az LMBTQ keresztények melletti erős kiállása miatt. A poszt után egy katolikus hírportál puszta trendnek nevezte a hírességek között a kereszténység nyilvánosság előtti megvallását és kritizálta őt, hogy csak eszközként használja fel „hitét”.
Lady Gaga a következőt válaszolta:
Mária Magdolna megmosta Krisztus lábát és Krisztus megvédte, szerette őt. Egy prostituáltat. Egy embert, akit a társadalom folyamatosan megszégyenít és úgy kezel, testével együtt, mint egy férfi szemetesét. Krisztus szerette őt és nem ítélkezett. Engedte, hogy sírjon előtte és megtörölje a lábát a hajával. Mi nem csak hírességek vagyunk, hanem emberek és bűnösök. Gyermekek vagyunk és az életünk nem az értékek ürességétől kong bizonytalanságunk miatt. Mindannyiunk ugyanannyira megbocsátott, mint a felebarátunk. Isten sosem egy trend, mindegy ki a hívő.”
*ide azok az eltérő szexuális irányultságú személyek tartoznak, akik az előzőekhez nem tudják vagy nem akarják besorolni magukat
FOLYT. KÖV.!
Forrás:
http://starity.hu/sztarok/lady-gaga/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lady_Gaga
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: