MyWay... MyFaith...

Az első “feminista” reformátornő. Marie Dentière

Ha a reformációról beszélünk, elsősorban Luther, Kálvin, Zwingli Melanchthon neve jut eszünkbe. És meglehetősen méltatlanul bánunk azokkal a nőkkel, asszonyokkal, akik egyedül vagy férjük méltó és hűséges társaként lettek a reformáció tanainak hirdetői, terjesztői. Ilyen nő volt az olasz származású ferrarai Olympia Morata, aki költőnőként, fordítóként állt a reformáció táborába, de mire oly sok hányattatáson… Tovább »

Látnok vagy próféta? Öntudatos nő vagy alázatos szolgáló? Bingeni Szent Hildegárd

Minden fantasztikus női életút kapcsán az az alapkérdés jut eszembe, hogy Isten vajon miért a férfit teremtette először? A válasz pedig lássuk be, nagyon kézenfekvő: mert minden tökéletes mű előtt szükség van egy piszkozatra… Bocs, uraim! 🙂  Az egyháztörténelem viharosan mozgalmas korszaka volt a 12. század: megkezdődtek a keresztes háborúk, a pápa és a császár… Tovább »

Az asszony, aki addig csapkodta Asprey táskájával az asztalt, amíg el nem érte a célját. Margaret Thatcher

Ma az Egyesült Királyságnak Theresa May személyében újra nő a miniszterelnöke. Noha rövid ideje van hatalmon, az eddigi ténykedése alapján úgy tűnik, hogy meg sem közelíti a nagy elődöt. Ez adta az apropóját a mai bejegyzésemnek. Lássuk, milyen asszony, milyen politikus volt a nagy előd: Margaret Thatcher. Margaret 1925-ben született Granthamban. Nővérével és szüleivel a… Tovább »

Prostituáltból a kora középkor legbefolyásosabb asszonya. Theodóra bizánci császárnő

Theodóra bizánci császárnő (görögül: Θεοδώρα), I. Justinianus bizánci császár felesége. Ő volt a Bizánci Birodalom történetének legbefolyásosabb császárnője, aki 500 körül született és korántsem bíborban. Apja ugyanis egy konstantinápolyi medvetáncoltató volt. Az alacsony sorból származó Theodóra, apja halála után táncos-színésznőnek állt, ami gyakorlatilag azonos volt a prostitúcióval. Tény, hogy nem rendelkezett makulátlan múlttal, azonban a… Tovább »

“Az élet nem a biztonságról szól: kockázat nélkül nem lehet játszmát nyerni.” Agatha Christie

Agatha Mary Clarissa Miller néven 1890-ben született Angliában, a család harmadik gyerekeként. Meglehetősen élénk fantáziájú kislány volt, barátokat, cicákat képzelt maga mellé, akikkel rendszeresen cseverészett. Elég korán, már 5 évesen szépen olvasott. Alig volt 7 éves, amikor családjával Dél-Franciaországba költözött, ahol hallás után megtanult franciául. Ekkor szerette meg a zongorázást és az éneklést is, az… Tovább »

A sztárok fotósa, Annie Leibovitz

  Annie 1949. október 2-án született Connecticutban, egy hatgyerekes család harmadik gyerekeként. Édesapja az amerikai légierő alezredese volt, és mint minden katonacsalád, ők is rengeteget költöztek. Talán ezek a folyamatos változások tették Annie-t érdeklődővé és nyitottá a világ felé. Eredetileg nem fotósnak készült, festészetet tanult a San Francisco-i Művészeti Iskolában. A fényképezéshez fűződő első élményeit… Tovább »

Ki volt ő, és mivel hódította meg kora két leghatalmasabb férfiját? Kleopátra

“A külseje önmagában véve nem volt igazán figyelemre méltó. Lényének kisugárzása tette olyan ellenállhatatlanná. Megkapó személyisége elbűvölő beszédstílussal párosult. Intelligenciája és mondanivalója megbabonázta a hallgatóságát. Már az maga volt az öröm, ha a hangját hallotta valaki. (…) És ezzel nem csak a férfiakat hódította meg. A nők istenítették, úgy öltöztek, úgy viselték a hajukat, ahogyan… Tovább »

A nő, aki kiakasztotta a világot: Hannah Arendt

Az egyetem első évében kötelező olvasmány volt Hannah Arendt Eichmann Jeruzsálemben című, meglehetősen nagy port kavart műve. (Arra sajnos nem emlékszem, hogy melyik tantárgy keretében, csak az biztos, hogy a politológia szakon, és természetesen a mű kapcsán dolgozatot is kellett írni: A hazugság filozófiája címmel 🙂 .) Mindegy is, már egy ideje fontolgatom, hogy írni… Tovább »

“A béke magvait ültetjük el a mának és a jövőnek” Wangari Maathai

A mai választottam: Wangari Maathai,  akit hazájában mindenki “Mama Mici”-ként, (a Fák Anyjaként) ismer. Ő az első afrikai nő, aki Nobel-békedíjat kapott (2004.), annak több mint százéves történetében. A Nobel-bizottság indoklása szerint “a tartós fejlődés, a demokrácia és a béke érdekében tett erőfeszítéseiért” érdemelte ki az elismerést. Ole Danbolt Mjoes, a Nobel-bizottság elnöke hangsúlyozta: első… Tovább »

„Tanulj, hogy boldog légy!” Hugonnai Vilma

Ha már írtam az első olasz orvosnőről, akkor nem lenne korrekt, ha nem mutatnám be az első magyar orvosnő munkásságát. Íme: Hugonnai Vilma 1847. szeptember 30-án született Nagytétényben, egy szegény grófi család ötödik gyerekeként. Az alapismeretekre házi tanító tanította. Édesanyja látva lánya nagy könyvszeretetét, többször bíztatta: „Tanulj, hogy boldog légy!” Ennél többet sajnos nem tehetett,… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!