MyWay... MyFaith...

A futurisztikus építészet dívája, Zaha Hadid

Úgy gondoltam, hogy a mai bejegyzésemmel kicsit a művészet felé fordulok, és egy különleges építészről írok. A különleges celebritás: Zaha Hadid. Ő volt az első nő, sőt az első muszlim, aki 2004-ben elnyerte a Nobel-díj építészeti megfelelőjeként emlegetett Pritzker-díjat. Ezen kívül még bőven volt elismerése: 2010-ben a brit királyi építész akadémia (Royal Institute of British Architects) Stirling-díjjal tüntette ki, a római National Museum of the XXI Century Arts tervezéséért. A Forbes magazin 100 legbefolyásosabb nőinek listáján 2008-ban a 69. helyet csípte el, a The Guardian pedig 2013-ban beválasztotta a világ legjobban öltözött ötven feletti hírességek közé. Valóban igazi celebritás volt.

Hadid 1950. október 31-én született Bagdadban. Az első diplomáját a bejrúti American Universityn matematikából szerezte, majd tanulmányait Londonban az Architectural Association School of Architecture intézményében folytatta. Az egyetem elvégzése után a rotterdami Metropolitan Architecture irodában dolgozott, majd 1980-ban megnyitotta saját, londoni székhelyű műhelyét. Alkotó tevékenységét saját bevallása szerint Mies van der Rohe, Le Corbusier és az orosz konstruktivizmus inspirálta.

Az ismertséget harminckét évesen a hongkongi Peak Klub pályázata hozta el számára, bár a tervezett épület nem épült meg, Zaha Hadid neve ismert lett. Ezután sorba jöttek a megbízatások, melyek közül már több valósággá is vált: Rosenthal Kortárs Művészeti Központ – Innsbruck, Tűzoltóállomás – Vitra am Rhein, Phaeno Tudományos Központ – Wolsburg, BMW központ – Lipcse stb.

Gyakran mondták róla, hogy papírépítész, vagyis sok terve nem valósult meg. Pályatársai ezt terveinek túlzott modernitásával magyarázták, illetve, hogy technikai újításai magasra teszik a lécet a kivitelezőknek. Nemcsak az építészet, hanem maga az alkotás foglalkoztatta: festett, szobrászkodott, tárgyakat tervezett, sőt még a Pet Shop Boys-turné díszlettervezésétől sem ódzkodott. Az elismert építésznőt körülvette valami titokzatosság, magánéletéről például sosem beszélt. Noha hazájának Amerikát és Angliát tekintette, iraki származása és hite azonban továbbra is fontos volt számára.

Zaha Hadid egyre több megkeresést kapott az arab világból is. Tervezett mecsetet, hidat, toronyházat többek között Isztambulban, Dubaiban, Abu Dhabiban. Egyiptomban a Stone Towers, valamint a Kairo Expo terveihez az ókori építészetet is ötvözte a modernitással. Az arab megrendelések terén azonban a pálmát az iszlám vallás első számú szenthelye, a mekkai al-Harám mecset felújítása és bővítése vitte, melyre a szintén világhírű Norman Fosterrel közösen kérték fel. Úgy tudom, hogy ez a felkérés mindenféle vallási viták miatt nem realizálódott. Mindamellett egyre többen vélekednek úgy a muszlim világban, hogy az arab építészeti örökség is megérett az újításra. Ebben Zaha nagy szerepet kaphatott volna, de sajnos ezt már nem érheti meg, 2016-ban elhunyt.

Nevéhez számos nagy horderejű belsőépítészeti és designalkotás köthető, úgy mint a londoni Millennium Dome-ban található Mind Zone és Feet Zone, de ő tervezte 2007-ben a vezető olasz bútorgyártó vállalat, a B&B Italia Moon System kanapéját, sőt 2009-ben a Lacoste ruházati márkának is dolgozott. 2010-ben pedig az iraki kormány bízta meg az Iraki Központi Bank új épületének megtervezésével.

Zaha Hadid ismert közép-európai vonatkozású alkotása, a budapesti Szervita térre tervezett Üvegcsiga irodaháza, amiről már régóta köztudott, hogy nem épül meg. Kár. “Az organikus, konkáv csiga egyik különlegessége abban rejlik, hogy az épület negatív teret képez, nem vagy csak alig vesz el az amúgy is szűkös térből, az épület szinte belefolyik a szecessziós, eklektikus és hetvenes évekbeli épületekkel határolt tér talajába, falai lágy ívvel futnak ki a felszínből.”

Zaha Hadid öntörvényű alkotó volt, aki önmagából inspirálódott. Sokszor érte az a vád, hogy teljesen figyelmen kívül hagyta az épített kulturális környezetet, ám munkássága és világképe önmagában is kompakt egységet alkot.

FOLYT. KÖV.!

Források:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Zaha_Hadid

http://www.hetek.hu/arcok/200908/zaha_hadid_az_iraki_epitesz_celeb

http://ujszo.com/online/kultura/2016/04/03/elment-zaha-hadid-a-kortars-epiteszet-divaja

18 elképesztő épület, 1 nő – ismerd meg Zaha Hadid munkáját

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Számomra az egyik legjobb blog. Sok új információval szolgál, melyek után kutatgatni kellene. Így nagyon kényelmes olvasni sok, értékes történeteket.
    Szép napot Andrea!

  2. Moravcsik Andrea says: (előzmény @cvitamin)

    Köszönöm, hogy figyelemmel kíséri a bejegyzéseimet. Sajnos, nem láttam a róla szóló filmet, a munkái közül eloben csak a lipcseit láttam.

  3. cvitamin says:

    Halála évében, 2016-ban láttam egy róla készült dokumentumfilmet. Karizmatikus nő volt. 3 általa tervezett épületet volt szerencsém látni.
    (New York, Lipcse és Innsbruck.)

  4. Moravcsik Andrea says:

    Sajnálom, h az épület, amit a Szervita térre tervezett, nem valósul meg. Igazi kincs lenne.

  5. Viktoria Agnes Takacs says:

    New Yorkbanlathattam az egyik utolso tervet megvalosulas kozben, fantasztikus!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!