A mai főszereplőm Lucia Iraci sztárfodrász, aki világ szépségiparának központjában, Párizsban nyitott először olyan szépségszalont ahová azok az asszonyok is betérhetnek egy hajvágásra, sminkre, akik ezeket a szolgáltatásokat nem engedhetik meg maguknak.
Iraci az ötvenes évek végén egy szegény szicíliai családba született. Hároméves volt, amikor édesapját elveszítette. Tizenhat éves koráig egy kolostorban nevelkedett, amiről így mesél: „A nőiesség nem volt kérdés. Sosem mondták, hogy szép vagyok. Nem bántott, de azért nyomot hagyott bennem.” Tehát pontosan tudja, saját bőrén tapasztalta, hogy milyen is a hányatott sors.
Nővérének, Josephine-nek köszönheti, hogy tizenhat évesen közelebbről megismerkedhetett a fodrász mesterséggel. Noha elmondása szerint gyerekkorában nem fésülgette a babáit, és azt is utálta, amikor az ő haját igazgatták, a fodrászat végül a szenvedélyévé vált. A képesítés megszerzése után Lucia először hazájában, Olaszországban nyitott fodrászszalont, majd később visszaköltözött Franciaországba, ahol rövid időn belül nagy sikereket ért el. Húsz éven keresztül profi fodrászként kereste a kenyerét, divatbemutatókon és magazinfotózásokon vett részt, dolgozott többek közt Yves Saint Laurent mellett is. 2000-ben saját szalont nyitott Párizsban. „A divat és a könnyedség világában kutatni kezdtem, mi az én utam igazából. Segíteni akartam. Tudom, hogy egyes hölgyeknek mekkora nehézséget jelent, hogy foglalkozni tudjanak magukkal, hiszen Franciaországban a hajvágás szinte luxusnak számít. A szépségápolás hasztalannak tűnhet, de fontos tudatosítani, hogy szoros kapcsolatban áll belső énünk kiegyensúlyozottságával és helyes önértékelésünkkel” – idézte Iracit a Hetek egy korábbi cikkében.
A bajba jutott hölgyek megsegítése érdekében 2006-ban létrehozta a nővéréről elnevezett Josephine karitatív egyesületet. Az első jótékony célú szépségszalonját 2011-ben Párizsban nyitotta, 2012-től pedig már Tours-ban is elérhető a szolgáltatás. Fodrász, kozmetikus, sminkes, manikűrös, masszőr, stílustanácsadó várja a nőket, akik jógázhatnak és ruhát is kölcsönözhetnek a szalonokban. Mindezt csupán három euróért (miközben Iraci saját, piaci alapon működő fodrászszalonjában ő maga 148 euróért, mintegy 45 ezer forintért készít vágással együtt frizurát). A hölgyek kivétel nélkül frusztráltan, „letört szárnyakkal”, szorongva érkeznek a leginkább elegáns művészeti galériára emlékeztető szépségszalonba. Amikor azonban a fodrász hozzáfog a frizurájuk elkészítéséhez, szép lassan feloldódnak, és apránként megnyílnak. Kialakul a bizalom légköre. Hát nem így vagyunk mi is? Sokszor olyan titkokat osztunk meg a fodrászunkkal, amit még talán a legjobb barátnőnkkel sem beszélünk meg. „Ezek a nők meg vannak törve. Néha elmesélik megrázó történetüket, néha nem. Szeretnék nekik időt biztosítani arra, hogy a sokszor rémisztően nehéz terheiket, mint egy csomagot, letegyék, és feloldódjanak. Emlékeztetni akarom őket arra, hogy ők is lehetnek igazán szépek” – meséli Lucia.
Az egyesület alakulásakor három célt tűzött ki maga elé:
1. elérhetővé tenni a szépségápolást a legszegényebbek számára,
2. visszaadni a hölgyeknek helyes önértékelésüket és önbizalmukat,
3. valamint segíteni a társadalomba és a munkaerőpiacra való visszaépülésüket. A rehabilitáció és a reintegráció sikeressége az önbecsülés visszahódításával kezdődik.
A szociális szalonokat világhírű cégek (például a Kellogg’s, a L’Oréal, a Maybelline) szponzorálják. Iraci szalonjaiba belépve ma már naponta több mint hat nő keresi a boldogulást és önmagát. Lucia Iracit munkásságáért 2009-ben becsületrenddel tüntették ki, 2010-ben pedig egyike volt azon nőknek, akik a fenntartható fejlődésért végzett munkájukért 10 ezer eurós díjat nyertek. A szalonban három fő kivételével (a koordinátor, a fodrász és a sminkes) mindenki önkéntesként segíti a karitatív tevékenység sikerességét. Az átalakulást segítő Lucia már nem a hírességek és modellek szépítésének szenteli az életét. Ennél nemesebb célkitűzésnek tartja, hogy a rivaldafény helyett a nélkülözésben élő nőket segítse ki a homályból.
És akkor itt most nem fejeződik be a történet…
Magyarországon egyedülálló kezdeményezésként, Erzsébetváros szívében, a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ és Erzsébetváros Önkormányzata közös összefogásban teremtett meg a kerületben élő álláskereső nők számára egy hasonló lehetőséget, a MASNI-t.
Az ötletet a Párizsban több éve jól működő program mintájára valósították meg.
FOLYT. KÖV.!
Források:
http://hvg.hu/cimke/Lucia%20Iraci
http://hvg.hu/itthon/20150425_A_szepsegszalon_ahol_melyebben_latnak_az
http://www.hetek.hu/arcok/201201/egy_igazan_exkluziv_szalon
https://mno.hu/eletmod/az-egesz-utca-celebnek-hiv-es-megkaptam-a-takaritonoi-allast-1383614
http://www.hajdupress.hu/cikk/budapesten-mukodik-az-orszag-elso-szocialis-szepse
http://www.salonluciairaci.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: