MyWay... MyFaith...

Kicsit a tai chiról…

Biztos, hogy nem én vagyok a legautentikusabb személy ebben a témában, és nem is komoly tájékoztatónak szánom ezt a szösszenetet, inkább a saját benyomásaimat szeretném közzétenni. Hisz én csak mostanság kerültem kapcsolatba a tai chival. Régóta kerülgetjük egymást, de most adtam be a derekam. Eddig ugyanis megrögzött jóga fan voltam. És valahogy úgy éreztem, hogy ez nem kizárólag egészségügyi, hanem hitbéli dolog is. Néhány gyakorló ismerősöm azonban meggyőzött arról, hogy “tai chizás” nem feltétlen jár együtt a taoista filozófia követésével. Tekintsem kizárólag egészségügyi programnak, annál is inkább, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy ez a típusú mozgás kifejezetten hasznos a parkinson, illetve SM betegeknek. Végül összeszedtem magam, és el kezdtem megismerkedni a tai chival, amivel kapcsolatban eddig kizárólag pozitív élményeim vannak. Már az jó, hogy hozzásegít ahhoz, hogy ne guruljak, ne tunyuljak, esetleg ne hülyüljek el teljesen 🙂 , illetve nem utolsó sorban aktívan tartja az izmaimat is.

A tai chi és mellette a qi gong, olyan ősi kínai eredetű mozgásformák, melyeknek számos pozitív hatást tulajdonítanak, és a gyakorlói szerint nemcsak a testnek, de a szellemnek is jót tesznek, valamint segítségükkel sikeresen küzdhetünk az öregedés ellen. A tai chi eredetileg harcművészetként indult. A gyakorlói szerint fokozza a szervezet energikusságát, relaxál, megnyugtat és segíti a koncentrációt, emellett azonban az izmokra és a belső szervekre is nagyon jó hatással van. Szakemberek szerint a gyakorlatok javítják az erőnlétet, az egyensúlyérzéket, a testtudatot és az önbizalmat. Az egészségre gyakorolt jótékony hatások közül talán a legfontosabbak: vérkeringés serkentése, tartás és egyensúlyérzék javítása, erő és rugalmasság fejlesztése, stressz csökkentése, valamint egyfajta kiegyensúlyozottság és jó közérzet kialakítása. A rendszeres  gyakorlás jótékonyan hat a szerveztünk teljes fiziológiájára, ide értve az ínszalagokat, ízületeket, gerincet és belső szerveket. Noha nem helyettesíti a megfelelő orvosi kezelést, különösen jó hatással van olyan betegek életminőségének javításában mint a rossz vérkeringés, magas vérnyomás, ízületi gyulladás, hátfájdalmak, légzőszervi problémák, emésztési rendellenességek, Parkinson-kór, Scelrosis Multiplex, fibromyalgia.

A tai chi és a qi gong nagy előnye, hogy bármely korosztály elkezdheti a gyakorlását, akár krónikus betegségben szenvedők vagy sérülésből, műtét után lábadozók is. A krónikus betegségben szenvedők kezdés előtt mindenképpen egyeztetessenek kezelőorvosukkal! Nekem no problem, sőt, kifejezetten ajánlott.

A qi gong ugyancsak lassan végzett mozdulatokon alapul, emellett azonban a gyakorlóinak nagy figyelmet kell fordítania a légzésre is, valamint fontos eleme az önmasszázs. A qi gong hívei szerint a gyakorlatok hatékonyak abban, hogy kiegyensúlyozzák a szervezet “energiaháztartását”, és oda irányítsák a chinek nevezett életenergiát, ahol arra a legnagyobb szükség van, ezzel pedig beindíthatják a szervezet öngyógyító folyamatait is. Rendszeres gyakorlással ellazíthatjuk a feszes izmokat és inakat, fokozhatjuk a belső szervek vérellátását, ezzel serkenthetjük a működésüket. A gyakorlatok továbbá csökkentik a stresszt és a fájdalmat. A tai chi hatására jellemző, hogy ma már nem csak Kínában, hanem egyre több országban – így Magyarországon is – alkalmazzák kórházakban a hagyományos gyógyítás kiegészítésére.

Mindkét esetben a gyakorlatokat nem összevissza, hanem meghatározott koreográfia szerint kell elvégezni. A lényeg: a helyes légzés, és az előírt mozdulatok lassú, folyamatos végzése. Így feszülnek meg és lazulnak el ritmikusan az izmok. A nyugati emberek számára a tai chi összetett mozdulatai kezdetben nehezen elsajátíthatónak és bonyolultnak tűnhetnek. A legtöbb nyugati mozgásprogram a nagyobb erő és jobb állóképesség eléréséhez az erőkifejtést, az erőfeszítést hangsúlyozza. A tai chi ezzel ellentétben a lassú, ellazult, folyamatos mozgás által építi fel az állóképességet.

Az egyensúly megtalálása, mozdulatváltások és a testsúlyáthelyezések egyik lábról a másikra mindig a fej, törzs és medence vonalában maradnak. Ebből a középpontból indulnak ki. Mozgás közben a test egyenes, és a súly a tartó lábon nyugszik. A gerinc soha nem csavarodik, és nem is hajlik. Ezért a mozgás bármely életkorban és fizikai állapotban sérülés veszélye nélkül végezhető.

A mozgásforma lágy mozdulatokkal zajlik. Kínai filmekben láthatjuk, hogy milyen szépek ezek a mozdulatsorok. Gyakorlás során a testünknek és szellemünknek egyaránt ellazult állapotban kell lennie. A belső erőnkre koncentrálva érhetjük el a teljes nyugalmi állapotot. Védi az ízületeket és erősíti a gerincet, már napi 15-20 perces gyakorlással komoly eredményeket érhetünk el. Ráadásul bárhol, bármikor és bármilyen laza, kényelmes ruhában végezhető. Nem kellenek hozzá eszközök, bonyolult gépek, csillogó fitnesztermek, és méregdrága edzőcipők.

Felgyorsult életvitelünk (mondjuk az enyém épp nem 🙂 ) és a rengeteg ülőmunka sokszor stresszel, illetve megfelelő fizikai aktivitás hiányával párosul. Ma már Magyarországon is eléggé elterjedt, több ezren találták a tai chi gyakorlatait hatékony megoldásnak stresszoldásra, illetve az egészségük javítására. A mozdulatok mindegyikében megtalálható intenzív fordítás és nyújtás, valamint a lépések egyéni problémákra alakíthatósága együttesen az egészség megőrzését, helyreállítását és fenntartását szolgálják.  Megtanít lélegezni, és ezáltal enyhíti a feszkót. Gyakorlás közben rekeszizomból és hasizomból lélegzünk. A gyakorlat hatásai: egyensúly és harmónia, egészségmegőrző és regeneráló hatás.

Akár a tai chi, akár a qi gong kipróbálásához, korrekt elsajátításához rengeteg egyesületet és oktatót találunk az Interneten. A youtube-n pedig válogathatunk az egyes betegségekre, valamint az egészségmegőrzésére javallott gyakorlatsorok között.

Nekem bejön. Nyugodt és kiegyensúlyozott vagyok tőle. Amikor olyan ismerősökkel találkozom, akik már ismertek “fénykoromban” is, a betegségem láttán gyakran kínosan érzik magukat. Néhány perc után, amikor ugyanolyan fesztelenül csicsergünk, mint korábban, és pontosan olyan hangosan kacarászok, mint régen, feloldódnak. Sőt, a bátorságukat összeszedve még azt is megkérdezik, hogy hogy bírom. A recept egyszerű, elfogadom. No, azért ehhez kell a szuper családom, néhány jó barátom és úgy tűnik, sokat segítenek a fenti, stresszoldásra is kiválóan alkalmas gyakorlatok is.  Azér’ nem olyan könnyű ez.

FOLYT. KÖV.!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!