Amal Alamuddin már jóval George Clooney előtt hozzászokott ahhoz, hogy a reflektorfényben legyen, és ahhoz is, hogy „nehéz és komplex – és politikailag kényes – ügyeket képviseljen” – mondta róla a Standard című lapnak egyik kollégája, Mark Stephens, hozzátéve, hogy „egy mesésen okos nő, független, és olyan az agya, mint egy Rolls-Royce”. Ebből a néhány mondatból kiderült, hogy a mai “főszereplőm” a kiváló nemzetközi ügyvéd, a híres hollywoodi feleség és nem utolsó sorban néhány hónapja egy két gyermekes (az ikrek: Ella és Alexander) édesanya is: Amal Clooney. (Megj.: ha hihetünk a pletykáknak, hamarosan bővül a család.)
A londoni Doughty Street Chambers ügyvédi iroda 2010-ben vette fel Alamuddint, aki nem sokkal később a nemzetközi jogi csapat tagja lett. Az iskolái között szerepel a St. Hugh’s College, az Oxford és a New York Egyetem. Oxfordot állítólag azért választotta, mert oda járt a hatvanas években a híres burmai ellenzéki politikus, Aung Szan Szú Csí. New Yorkban az amerikai Legfelsőbb Bíróság későbbi tagjának, Sonia Sotomayornak volt a munkatársa. Az angol mellett folyékonyan beszél arabul és franciául is.
Ügyvédként a Nemzetközi Büntetőbíróságon, a Nemzetközi Bíróságon és az Európai Emberi Jogi Bíróságon is képviselt ügyfeleket. Jogi tanácsadója volt a Libanoni Különleges Törvényszék ügyészének és a Rafik Hariri volt libanoni miniszterelnök elleni merénylet kivizsgálására létrehozott ENSZ-bizottságnak. A világszervezet több bizottságában is közreműködött, vizsgálta például a drónok bevetésének jogosságát a terrorellenes műveletek esetében, az ENSZ és az Arab Liga közös különleges küldöttének, Kofi Annannak pedig Szíria emberi jogi helyzetéről adott tanácsokat. A gyakorlat mellett elméletből is meggyőző a teljesítménye. Több tanulmány és könyv szerzője, és több egyetemen meghívott előadóként tartott előadásokat nemzetközi jogból. Ha az emberi jogi ügyeknek lenne menőségi mércéje, akkor Alamuddin elmondhatná magáról, hogy valóban a legmenőbb ügyekhez volt köze. A legnagyobb ismertséget talán a WikiLeaks-alapító Julian Assange védelmével érte el, és Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnököt is védte az Emberi Jogok Európai Bíróságán.
Alamuddin Bejrútban született, kétéves volt, amikor szülei – menekülvén a polgárháború elől – 1980-ban az angliai Buckinghamshire-be költöztek. A család egyébként drúz, vagyis az iszmailita síita iszlámból kialakult egyistenhívő vallási közösség tagja. Az édesapa a bejrúti Amerikai Egyetemen tanított turisztikát. Édesanyja, Baria Alamuddin újságíró, a libanoni al-Hajat című lap külpolitikai szerkesztője, rendszeres politikai elemzője a CNN-nek, a BBC-nek, a Sky Newsnak és az al-Dzsazírának. Hoszni Mubarak, Tony Blair, Bill Clinton, Margaret Thatcher és Fidel Castro is az interjúalanyai között volt, de a lányához hasonlóan ő sem úszta meg, hogy ne hasonlítsák egy hollywoodi hírességhez: míg Amalban általában Anne Hathaway vonásait látják, addig Bariát Liz Taylorhoz hasonlították.
Amal Alamuddin szupersztársága elsőre nehezen volt lefordítható Clooney hollywoodi mérce szerinti ismertségére. A Slate nevű magazin ekkor tett egy nagy szívességet, és közölt egy cikket következő címmel: Eljegyezték a londoni emberi jogi ügyvédet, Amal Alamuddint. Alamuddin tisztelet parancsoló szakmai sikereinek a felsorolása végén csak úgy mellékesen megemlítik, hogy a leendő férje egy amerikai színész és rendező, akit a Gyilkos sorok című tévésorozatban Kip Howardként láthattak a nézők 🙂 . Amióta Clooney felesége, a stílusérzékét is felfedezték, emiatt aztán legalább olyan kitüntetett figyelem kíséri a szettjeit, mint a hollywoodi sztárokét. És valóban sokkal egyszerűbb leírni, hogy Oscar de la Renta ruhát viselt Prada napszemüveggel és Balenciaga táskával, mint azt, hogy miről szól A libanoni különleges törvényszék jogi gyakorlata című könyve.
Clooney eddig kénytelen volt külön kezelni a nők és az emberi jogok iránti szenvedélyét, Amal Alamuddin mellett most egyszerre élhet mind a kettőnek. Clooney az ismertségét használta fel arra, hogy felhívja a figyelmet az emberi jogi visszaélésekre, Alamuddin azonban valódi, jogi eszközökkel és szakmai tudással tud harcolni ugyanezért. Az biztos, hogy az emberi jogok csak jól járnak ezzel a házassággal.
FOLYT. KÖV.!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: