MyWay... MyFaith...

A leggazdagabb cukros bácsi: a Nutella apukája

 

A mai napra ismét egy pasi jutott, “a mindenki kedvence” Nutella apukája. Őszintén szólva én nem rajongok érte, de annál inkább  többi termékéért. De sajna, az is már a múlt. Maradt a Tic Tac 🙂 . 

Na, lássuk a cukros bácsit! Michele Ferrero nem mutatott túl sokat magából. Rejtőzködő életet élt, és ehhez általában fekete napszemüveget viselt. Hívő katolikus volt, üzleti sikereiért Szűz Máriának volt a leghálásabb. Olaszország leggazdagabb, legsikeresebb vállalkozója 2015-ben, 89 éves korában hunyt el. A milliárdos olyan édességek atyja volt, mint a Kinder tojás, a Nutella, a Tic Tac cukorka, a Ferrero Rocher és a Mon Cheri csokoládé.

Michele Ferrero 1925 áprilisában az észak-olaszországi Doglianiban született. 24 éves korában kezdett dolgozni édesapja cégénél, a Ferrerónál, amely egy kis pékségből évtizedek alatt Európa második legnagyobb édesipari vállalatává nőtt. És amely Michele Ferrerót Olaszország egyik leggazdagabb emberévé, valamint  a világ harmincadik legvagyonosabb milliárdosává tette. Magánéletéről sem lehet túl sokat tudni, mindössze annyit, hogy 1962-ben feleségül vette Maria Franca Fissolót, akitől két fia született: Giovanni és Pietro. Buzgó katolikusként a cég vezetőinek társaságában évente ellátogatott Lourdes városába, és az alkalmazottaknak is szervezett zarándoklatokat a kegyhelyre. A település fontos zarándokhely, a legenda szerint ugyanis Szűz Mária itt jelent meg többször is Bernadette Soubirousnak, aki később apáca lett, majd 1933-ban szentté avatták. Ferrero 1996-ban, a nevét viselő vállalkozás fennállásának 50. évfordulóján így vallott: „A Ferrero sikerét a Lourdes-i Szűzanyának köszönhetjük. Nélküle ez az egész vállalkozás nem jöhetett volna létre.” Az egész világon elterjedt cég mindegyik üzemében áll egy Szűzanya-szobor. Jó viszonyt ápolt a szalézi renddel is. Élete utolsó szakaszában személyes barátság fűzte például Pascual Chávezhez, a férfi szerzetesrendet megalapító Bosco Szent János kilencedik utódához. „Mindig feltűnt nekem egyszerűsége, gondolatainak és értékrendjének tisztasága és elkötelezettsége” – mondta róla Pascual Chávez. Ő volt az első olasz üzletember, aki a második világháború után külföldön is édesipari gyárakat és kereskedelmi irodákat nyitott. Ebben a munkában nagy segítségére volt a felesége.

A Washington Post néhány nappal Ferrero halála után közzétett  cikkében „életre kelt Willy Wonkának” nevezte a vállalkozót. És ugyan kinek ne ugrana be erről a névről azonnal a Charlie és a csokigyár című film. Találó név, ugyanis az olasz “csokigyáros” monacói otthonában saját laboratóriumot tartott fenn, ahol az új termékekkel kapcsolatos kísérleteket folytatott, és  szuperbiztos helyen tartotta például a Nutella receptjét. Egy névtelenséget kérő munkatársa szerint az a hely olyan volt, mint a NASA.

Az üzletembert sokan zseninek tartották, de ő visszautasította ezt. Bár második keresztneve valóban Eugenio, amely éppen ezt jelenti, csak az édesanyja hívta őt így. Jobban szeret Michele lenni, mondta. Hozzávetőlegesen ötévente rukkolt elő egy olyan édesipari innovációval, amely aztán az egész világot meghódította: a Mon Cherit 1956-ban, a Kinder csokoládét 1968-ban, a Tic Tac-ot 1969-ben, a Kinder tojást 1974-ben, a Ferrero Rocher-t pedig 1982-ben vezette be. Legsikeresebb terméke a Nutella, évente 350 ezer tonnát gyártanak belőle. 1964-ben, a mogyorókrém piacra kerülésének évében a világ teljes mogyorótermelése nem volt negyedmillió tonna, ehhez képest ma csak a Nutellába kerül nagyjából ugyanennyi. Mogyorót először kényszerből kevertek a csokoládéba, ma ők a világ legnagyobb mogyorótermesztői. Erre szükség is van, hiszen egy 750 grammos Nutella 97 darab mogyoróból készül.

A nyalánkságot eleinte tömbökben árulták, és a vásárlók felszeletelve tették a kenyérre. Akkor vált kenhető krémmé, amikor Michele Ferrero ötlete nyomán növényi olajokat kevertek a mogyoró – csoki kombóhoz. Annak ellenére, hogy a Nutella nem nevezhető éppen egészséges csemegének, máig nem veszített semmit a népszerűségéből, sőt. A világon csaknem két másodpercenként vásárol valaki egy üveg Nutellát. Összetétele szupertitkos, a Ferrero-gyár pedig még soha nem közölt pontosabbat róla. A Daily Mail cikke szerint a cukor aránya több mint 50%! (brrr!), míg a növényi olaj nagyjából 30%-nyi. Egy evőkanálnyi Nutella 100 kalóriát (!) tartalmaz, ugyanennyi található például egy közepes banánban, egy szelet görögdinnyében, egy szelet fehér kenyérben, 75 gramm gyümölcsfagyiban vagy egy fél croissant-ban. A felsorolt ételek kalóriatartalmát amúgy a szervezet nagyjából húsz perc sétával képes elégetni. Egy jó alaposan megkent nutellás kenyér azonban több száz kalóriás is lehet, vagyis nem a legegészségesebb reggeli, és szerintem nem is különösebben  finom.

A céget 2011 óta Michele kisebbik fia, Giovanni vezeti. A család elsőszülött fia, Pietro ugyanebben az évben Dél-Afrikában egy kerékpárbaleset után elhunyt. Éppen a „Dolgozz, teremts, adakozz!” mottójú Ferrero Alapatívány (Imprese sociali Ferrero) továbbépítésén dolgozott. A szervezetet 1983-ban azért hozták létre, hogy a segítségével kulturális és művészeti kezdeményezéseket támogassanak, és gondoskodjanak a vállalat egykori alkalmazottairól. 

Michele Ferrero az emberség és az erények bajnoka volt, a mi földink. Hálásak vagyunk, és sokkal tartozunk neki. Reméljük, hogy utódai ugyanolyan gondossággal és stílusban fogják folytatni munkáját – búcsúzott Michele Ferrerótól Giacomo Lanzetti, Alba püspöke. 

FOLYT. KÖV.!

Források:

https://www.magyarkurir.hu/hirek/mi-nutella-sikerenek-titka-lourdes-i-miasszonyunk/

http://nol.hu/mozaik/mogyorokrem-amiert-megorul-az-egesz-vilag-1464421

https://444.hu/2015/02/15/89-evesen-halt-meg-a-nutella-megalmodoja-michele-ferrero

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!