Amikor Jane Fonda az Amerikai Filmintézettől 2014-ben életműdíjat kapott, Meryl Streep felidézte a legelső találkozásukat, ami a Júlia című film forgatásán történt. Streep akkor még kezdő volt, és a számára akkor ijesztő Fondával kapcsolatban az tűnt fel neki, hogy „szinte vadállati éberség, élénk kék figyelem” ült a szemében. Nagyjából, ha nem is ilyen naturálisan fogalmazva, Fonda is ezt szokta mondani magáról. Az hajtja, hogy még mindig kíváncsi a világra: “Sokkal fontosabb érdeklődőnek lenni, mint érdekesnek. És én érdeklődő maradtam.”
A hollywoodi „királyi dinasztia” sarjaként Jane Fonda (1937) noha jómódban élt, mégsem volt túl rózsás a gyermekkora. Édesanya krónikus depresszióval küzdött. A gyakori pszichiátriai kezelések ellenére Frances Ford Seymour öngyilkosságot követett el úgy, hogy egy borotvával elvágta a saját torkát. Jane ekkor tizenkét éves volt. Az apja, Henry Fonda pedig elfoglalt művészként távol tartotta magát a családtól. Öccsével (Péter) mindketten sokat szenvedtek rideg apjuk miatt.
Jane már gimnazista korában fotómodellkedett, ami mellett később, apai útmutatással, kitanulta a színészmesterséget is. Mivel nem kért a „kis Fonda” szerepkörből, Franciaországba ment bizonyítani. Nem titkolja, hogy sok más nőhöz hasonlóan, benne is nagy volt a megfelelési kényszer, ezért sokszor nehezére esett nemet mondani. Például első férjének, Roger Vadim rendezőnek sem, akivel “a korabeli trendnek megfelelően” nyitott házasságban éltek, sőt a férfi még extrém szexuális helyzetekbe is belevitte, amire Fonda egyáltalán nem vágyott, de félt, hogy ha nem egyezik bele, akkor Vadim elhagyja. A Barbarella című sci-fi ruhátlanul lebegő űrnőjeként kivívta a népszerűséget, de szerencséjére később tehetségéhez méltóbb szerepekben is bizonyíthatott, ilyen volt A lovakat lelövik, ugye? c. film.
Az első Oscart a Klute-ban alakított prostituált hozta meg a színésznő számára. A szakmai sikere mellett a magánélete sajnos kudarcba fulladt.
A hippidivat őt is Indiába sodorta, ahol azonban nem találta meg a lelki békéjét. Ezt követően aktivistaként tevékenykedett, főként háborúellenes tüntetéseken vett részt. 1972-ben Vietnamba utazott, ahol egy szerencsétlen fotó is készült róla. A képen egy ellenséges fegyveren ül, amiből később nagy botrány lett, mert ezt sokan hazaárulásnak tartották. Tevékenysége a kormánynak sem tetszett, egy reptéren letartóztatták és drogcsempészéssel vádolták meg, de másnap el kellett engedniük, mert csak vitamintabletták voltak nála.
Vadimmal egy közös gyerekük született, Vanessa, akinek Fonda a saját bevallása szerint nem volt jó anyja, és csak évtizedekkel később kerültek közel egymáshoz. ’73-ban elvált Vadimtól, majd néhány nappal később hozzáment Tom Hayden aktivistához. Közös gyerekük Troy Garity színész, és nem hivatalosan örökbe fogadtak egy kislányt, aki egy radikális, fekete emberjogi csoport két tagjának hányattatott sorsú gyermeke volt.
A színészi pálya és az “aktivistaság” megfért egymás mellett Fonda életében, ’79-ben megkapta második Oscarját is a Hazatérés című Hal Ashby-filmért, amelyben egy olyan nőt alakít, aki egy tolókocsiba kényszerült veterán (Jon Voight) mellett tapasztalja meg az érzelmi és szexuális kiteljesedést. A díj átadásakor elmondott köszönőbeszéde egészen más volt, mint a korábbi: a beszéde elejét jelnyelvvel kísérték, hogy a halláskárosultakra irányítsa a figyelmet.
Ekkoriban megfogadta, hogy ezután csak fontos ügyeket szolgáló filmekben szerepel, a Kína szindrómában egy atomerőművel kapcsolatos visszásságokat feltáró riportert alakított, a Kilenctől ötig pedig a nők munkahelyi elnyomásáról szólt. Ezután egy személyes okokból fontos film következett. Az 1981-es Az aranytó, melynek alapjául szolgáló színdarab megfilmesítési jogát Fonda kizárólag azzal a céllal vette meg, hogy haldokló apjával csináljon egy olyan közös filmet, ami rímel kettőjük távolságtartó viszonyára és közelebb hozza őket egymáshoz, illetve, amiért az apja végre Oscar-díjat kaphat (a díj átadásakor Henry Fonda már nagyon beteg volt, ezért a szobrot lánya vette át helyette).
A színésznő negyvenesként kezdett el aerobic-videókat készíteni, amelyek annyira népszerűek lettek, hogy komolyan hozzájárultak a videólejátszók elterjedéséhez. A 90-es évek közepéig számtalan videója és több fitneszkönyve jelent meg, és azóta sem adott el senki annyi fitneszvideót, mint ő. Majd tartott tizenöt év szünetet, és hetvenen túl visszatért a témához, ekkor újabb, időseket érintő videókkal állt elő.
Amikor a médiamogul milliárdos Ted Turner 1989-ben hírét vette, hogy Jane Fonda elvált politikus férjétől, azonnal rástartolt az asszonyra, aki először elutasította, de Ted nem adta fel. Jane végül ráállt, hogy találkozzon Mr. CNN-nel, majd 1991-ben feleségül is ment hozzá. Turner kedvéért felhagyott a filmezéssel. Ted egyébként korábban azzal a kijelentésével szerzett hírnevet, miszerint „a kereszténység a vesztesek vallása”. A közfelháborodás miatt bocsánatot kért szavaiért, de amikor felesége 1998-ban megtért, ez a házasságuk végét is siettette. Fonda szerint a válásban (2001) csak egy tényező volt a megtérése, de elismerte, hogy állandó viták kerekedtek abból, hogy bibliaiskolákba és istentiszteletekre járt. Ahogy 2005-ben megjelent önéletrajzi művében is leírta: ma békésebb kapcsolatban él a világgal és önmagával is. „Nagyon nehéz volt elfogadnom, hogy nem szükséges tökéletesnek lennem. Felismertem, hogy nincsen vesztegetni való időm, hogy minden nap számít, hogy az életem nem főpróba, hanem az előadás maga. Jóllehet a korom lassúbb életvitelre kényszerít, közben pszichésen, mentálisan és spirituálisan a csúcson vagyok. Szeretném a hírnevemet arra is felhasználni, hogy jó példával járjak elöl egy olyan kultúrában, amely hallani sem akar az öregedésről.” Ezért vállal – ráncaival együtt – ismét filmszereplést, s olyan bölcs idős asszonyként akar élni, akinek az a feladata, hogy a fiataloknak átadja mindazt, amit az életében megtanult.
FOLYT. KÖV.!
P.s. Jane Fonda és Robert Redford 2017-ben a Velencei Filmfesztiválon életműdíjat kapott, és Our Souls at Night című filmjükkel újra elbűvölték a közönséget. A két sztár alig több, mint ötven éve szerepelt együtt filmben, a Mezítláb a parkban című romantikus vígjátékban, most pedig a Netflix számára forgatott érett kori románcban játszottak özvegy szomszédokat, akik egymásra találnak.
Források: Wikipédia, 24.hu, femina.hu, Sztárlexikon, origo.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: