Egy fantasztikus család, kilenc gyerekkel

A napokban, Hadas Kriszta műsorában láttam először a kilenc gyermekes Joób családot. Joób Márton és felesége, Dóri eredetileg öt-hat gyereket terveztek, de nemrég született a kilencedik csemetéjük, akinek még szeretnének kistestvért, ha minden jól megy, akár többet is. A gyerekek úgy jöttek, mint az orgonasípok:  Gréti, ha jól emlékszem 14 éves, a legkisebb Lotti Liza néhány hónapos, köztük pedig Martin, Noel, Kevin, Doroti, Goldi, Melodi, Molli. 

Marci, háromszoros világbajnok, olimpikon kenus volt, ma üzletember, szegedi önkormányzati képviselő, és nem utolsó sorban kilenc gyerkőc édesapja. Dórinak több diplomája is van: németnyelv-tanári és idegenforgalmi menedzseri végzettséggel is rendelkezik. „Most is tanulok, teológiát, együtt Marcival, és szívesen szereznék még szülésznői diplomát is” – mondja Dóri. A család Marci szüleivel teljes (Dóri orvos szülei sajnos már nem élnek), akik eddig 19 unokával büszkélkedhetnek, de szerintük még nem teljes a létszám. A nagymama zongoratanár, a nagypapa a szegedi Hit Gyülekezet lelkésze.   

A házaspár 6.30-kor kel, és kávézás közben beszélik át a napi programot. Majd felkeltik a gyerekeket. Reggeli után indul a mandula. Ez a fél óra nagyon feszített, mert még mindenki álmos, nyűgös, Marci 7.30-kor már indul a nagyobb gyerekekkel az iskolába és az óvodába. Ezt követően, 8 órakor kezdi a munkát az irodában.

Napközben Dórival maradnak a picik. Elvégzi a házimunkát, mos, takarít, bevásárol, a mindennapi teendőkben évek óta segítségére van napi 2-3 órában egy hölgy. Naponta két-három alkalommal megy a mosógép, így napi kétórányi vasalnivaló gyűlik össze, és a nagybevásárlásra is kétnaponta sort kell keríteni, mert egy-egy étkezés alkalmával tetemes mennyiségű élelmiszer fogy el. A délutáni program szintén nagyon feszített, mivel iskola/óvoda után számtalan különórán, edzésen vesznek részt a gyerekek, ahová a 17  személyes “kis” busszal szállítja őket főszabály szerint Dóri. (Időközben olyan jogosítványt kellett szerezniük, amellyel buszt is vezethetek.) Van olyan nap, amikor több mint 15 állomást kell útba ejtenie, mivel a nagyobbak zongora- és gitártanulás mellett sportolnak is. Előfordult, hogy a gyerekeket véletlenül az óvodában vagy a suliban felejtették, mert Marcinak kellett volna értük mennie, de mivel általában nem az ő dolga, kiment a fejéből. A logisztika, a háztartás Dóri kezében van, ő a lelke, a mozgatórugója a családnak. A hétköznapi dolgok gyakorlatilag futószalagon működnek. A közös vacsora ad alkalmat arra, hogy megbeszéljék, kivel mi történt aznap, és jut még idő játékra is. A szülők igyekeznek mindenkivel külön-külön is  eltölteni egy kis időt, csak rá figyelni, vele foglalkozni. Este kilencre már minden gyerek ágyban van. Miután lefeküdtek, a pár beszélgetéssel tölt még 1-2 órát, mivel a kölcsönös egymásra figyelésre mindkettőjüknek igénye van. Hétvégenként közös családi programokat szerveznek, bicikliznek, sétálnak, kirándulnak, usziba járnak.

Marci 19 éves volt, amikor megkérte a nála két évvel idősebb Dóri kezét, és 21 éves volt mikor összeházasodtak.
“És képzeld, Dórin kívül nem volt más nő az életemben, és ez fordítva is igaz. Élsportolóként sokszor hülyének néztek engem a többiek, hogy miért nem használom ki az adandó lehetőségeket a lányokkal, de már akkor is határozott véleményem volt ezzel kapcsolatban. Gyermekkorom óta nagycsaládról álmodtam, és az igazit kerestem. Meg is találtam. Most nézz rá! Ahogy jönnek a gyerekek, Dóri egyre szebb!” – mutatott a feleségére.
Marci és Dóri mindketten hívő családból származnak, ahol konzervatív erkölcsi nevelést kaptak. Mindig is úgy gondolták, hogy ha rátalálnak az igazira, az egy életre szóló különleges dolog, amire vigyázni kell.

Források: Hadas Kriszta: Jön a baba c. műsor RTL II; www.delmagyar.hu (fotó: Karnok Csaba); www.nlcafe.hu;

 



Tovább a blogra »