MyWay... MyFaith...

Néhány szó a közelgő nőnap margójára

Míg néhány évvel ezelőtt a nőnapot afféle “komcsi” ünnepként tartották számon, csendben megjegyzem, hogy én is, mára azonban új tartalmat kapott. Ma ezen a napon a női karrierépítés, az esélyegyenlőtlenség, valamint a nők elleni erőszakkal kapcsolatos kérdések kerülnek fókuszba. Kezdetekben munkásmozgalmi eredetű megemlékezés volt, amit manapság kedves férfitársaink max. egy illegálisan begyűjtött, aluljárókban árult “védett” hóvirággal tudnak le. Természetesen tisztelet a kivételnek. Például a férjemnek, mert neki én mondtam, hogy részemről felejtős ez az ünnep. De most “asszem” revidiálom a korábbi álláspontom.

A nők évszázadokon át harcoltak azért, hogy a társadalom a férfiakkal egyenlő jogokkal és lehetőségekkel ismerje el őket. A hosszú és kitartó küzdelem eredményeképpen 1866-ban, az I. Internacionálé határozatban fogadta el a nők hivatásszerű munkavégzését. Majd az 1800-as évek végére már egyre többször kerültek napirendre a nőket illető kérdések, a II. Internacionálé alakuló közgyűlésén Clara Zetkin (1857. július 5., Szovjetunió – 1933. június 20., Arhangelszkoje), német nőjogi aktivista és szocialista politikus felszólalásában a nők munkához való maradéktalan jogát hirdette, továbbá az anyák és gyermekek védelmére hívta fel a figyelmet.  Ezek azonban általános politikai követelések voltak.

Végül 1910 – ben, a II. Internacionálé VIII. kongresszusán, Koppenhágában, Clara Zetkin javaslatára szavazták meg a nők ünnepének életre hívását. Dátum nem született a határozathoz, így sokáig világszerte más-más napon ünnepelték. A március 8-i időpont eredetéről megoszlanak a vélemények. Az egyik variáció szerint ez a nap az amerikai munkásnők sztrájkjához köthető, akik 1857. március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelve vonultak végig New York utcáin. A másik eshetőség viszont az oroszoktól jött, itt 1917-ben tüntettek a szentpétervári lányok és asszonyok a kenyérért és a békéért, ez a nap náluk február 23-ára esett – a Gergely-naptár szerint ez a dátum március 8. A Nemzetközi Nőnapot 1914-ben tették hivatalosan is március 8-ra. Addig eltérő időpontokban ünnepelték a különböző országokban. Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban például március 19-én.

A 19. század végén, 20. század elején a szocialista nőmozgalmak hatására és azokkal párhuzamosan bontakozott ki a feminista mozgalom is. A feminizmus olyan politikai jellegű nőjogi mozgalom, amely kezdetben a női egyenjogúság kivívásáért küzdött, a Clara Zetkin–Rosa Luxemburg-féle baloldali szocialista nőmozgalomhoz hasonlóan. Nőjogi törekvéseik középpontjában a nők egyenjogúsága és politikai jogaik, különösen a választójoguk elismertetése állt. (Finnországban a nők már 1906-tól szavazhattak, Oroszországban 1917-től, Németországban 1919-től, a franciaországi és az olaszországi nők azonban csak a II. világháború végétől, a belgák 1958-tól, a svájciak 1971-től, a portugálok 1976-tól, liechtensteini nők csupán 1984-től.)

Magyarország a nőnapi felhíváshoz 1913-ban csatlakozott. A következő évben már országszerte rendezvényeket szerveztek az ünnep tisztelezére. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált. 

nemzetközi nőnapot az  ENSZ is a világnapok közt tartja számon. Az ünnep időközben sok helyen, köztük Magyarországon is elvesztette korábbi politikai tartalmát és jelentőségét, illetve az 1980-as évektől más tartalmat kapott. Március 8-án a nőszervezetek felvonulásokon hívják fel követeléseikre, a nőknek a társadalomban viselt óriási szerepére, ugyanakkor kiszolgáltatottságára, védtelenségére a figyelmet, továbbá arra, hogy hiába biztosít az állam számukra jogegyenlőséget, ha ez továbbra sem jelenti az esélyek egyenlőségét. Az Egyesült Államokban 1963-ban hoztak törvényt a nemek azonos fizetéséről, de a férfiak még ma is lényegesebb jobban keresnek, mint a nők. A nemek között az Európai Unióban is mutatkozik bérkülönbség, noha 1975-ben irányelv tiltott meg minden díjazásbeli megkülönböztetést. Magyarországon az azonos felkészültségű, azonos munkakörben dolgozó nők mintegy 8 százalékkal kapnak kevesebb fizetést, s ez a különbség annál nagyobbra nő, minél több gyermekük van, egy háromgyerekes nő már 25 százalékkal kevesebbet keres, mint egy vele azonos beosztásban dolgozó férfi.

Sok helyütt e napon civil szervezetek a nők elleni erőszakkal szemben emelik fel szavukat: a nőket érő családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és a nők elleni erőszak egyéb formáinak áldozataira, akiket a jog sem véd kellően, s e cselekmények elkövetői továbbra is jórészt büntetlenül maradnak. Ha komolyan átgondolom, nem is olyan gáz ez az ünnep, úgyhogy szólok Csaszinak, hogy az idei március 8-án jöhet a virág, csak az illegálisan leszedett hóvirágokat mellőzze! 

FOLYT. KÖV.!

Források: Wikipedia; mult-kor.hu; borsa,hu; she.hu; eskipaper.com (kép)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!