MyWay... MyFaith...

“Kajálj, meditálj, szexelj!”

A mai szösszenetemet is egy film ihlette, amelyik noha nem a filmművészet csúcsa, mégis szerethető. Az író, akinek a művéből a film készült Elizabeth M. Gilbert. 

Az írónő az Ízek, imák, szerelmek (Eat pray love) című spirituális regényével gigasikert ért el, melynek nyomán nők százezrei vették volna legszívesebben a nyakukba a világot. Gilbert az Oprah Winfrey showban elmondta, hogy a regény sikere számára is óriási meglepetés volt, és  amelynek titkát sosem tudta megfejteni. A könyvből Julia Roberts és Javier Bardem főszereplésével készült film 2010-ben, amelyben az írónőt Julia Roberts alakította. A regény valójában Gilbert világ körüli útjáról szól. Második férjét, Jose Nunest az olvasók Felipeként ismerhetik, akivel Balin ismerkedett meg, Az Ízek, imák, szerelmek jóval túlnőtt önmagán, kis túlzással ugyan, de az útkereső nők bibliája lett. Ennek legékesebb bizonyítéka az Eat Pray Love Made Me Do It című könyvmelyben 47 nő vall arról, hogyan segített nekik Gilbert könyve a saját útjuk megtalálásában.

Hűség című regénye Amerikában 2010 januárjában jelent meg, nálunk ugyanez év októberében adta ki ugyancsak az Ulpius-ház. A könyv az Ízek, imák, szerelmek folytatása, és ugyanúgy az írónő életéről szól onnan folytatva, ahol az előző bestsellerét abbahagyta. A regény a házasság intézményének mélyreható vizsgálata, abból a szempontból is, hogy az emberek, elsősorban a nők vajon miért vonakodnak a házasságtól. A könyvben az írónő kitér az azonos neműek házasságára is, és összehasonlítja az 1970-es éveket megelőző rasszok közötti házassággal.

Az újabb, Nagy varázslat című munkája teljesen más, mint az előző kettő. Ez a könyv a kreativitásról szól, és 2016-ban jelent meg magyarul. Gilbertnek szívügye a kreatív élet – erről tartott két TED előadást is, és ebben a könyvben összegzi a gondolatait a témában.

Véleménye szerint minden emberben ott rejlik a kreativtás, csak sokan nem foglalkoznak vele, vagy nem a megfelelő módon bontakoztatják ki. Arra bátorít, hogy alkossunk, próbáljuk ki azt amire vágyunk. Nem késő írni, korcsolyázni, táncolni, rajzolni, stb-stb tanulni. 

Rengeteg példát és történetet hoz a saját életéből – barátairól, a saját válságairól, munkáiról. Mindezt humorosan és végtelenül meggyőzően. Körbejárja a különféle félelmeket, sztereotípiákat, negatív hozzáállásokat, amik feszültséget és boldogtalanságot okoznak. 

Szerinte alkotni akkor lehet igazán jól, ha az ember szereti azt amit csinál, ha az nem okoz neki szenvedést. A könyv tele van gyakorlati tanáccsal, és nem csak művészeknek, hanem mindenkinek jó olvasmány, aki szereti az ilyen témájú könyveket. Bevallom, hogy én nem 🙂 . 

“Számomra úgy tűnik, hogy a központi kérdés, amelytől minden kreatív élet függ, a következő: Megvan benned a kurázsi, hogy feltárd a benned rejlő kincseket?”

Magánéletéről egy Facebook-posztban vallott. A bejegyzésben arról írt, hogy véget ért a házassága férjével, Jose Nunes-zel, aki a két bemutatott könyvében is szerepelt, és hogy a válás után legjobb barátjával, a szíriai származású írónővel, Rayya Eliassal él párkapcsolatban. Érzései Elias felé akkor váltak nyilvánvalóvá, amikor tudomást szerzett arról, hogy barátja hasnyálmirigy- és májrákban szenved. A halál, vagy a halál ígérete szerinte mindent eltakarít az életből, ami nem igazi, és ebben a rideg és teljes valóságban rájött, hogy szerelmes a nőbe, és nincs több ideje, hogy tagadja az igazságot. Ő és Elias együtt vannak, szeretik egymást, és együtt csinálják végig a betegséget, nemcsak, mint két barát, hanem mint társak. „Pontosan ott vagyok, ahol lennem kell”, írta Gilbert, “az egyetlen helyen, ahol lehetek.

Rayya Elias az év elején hunyt el, 57 éves korában. Gilbert Instagram- és Twitter-oldalán adott hírt a tragédiáról.

FOLYT. KÖV.!

Források: wikipedia.hu; könyves.blog.hu; origo.hu; Guardian; wikipedia.org (kép); YouTube;

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!