Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2012-ben nevezte ki március 20-át a boldogság nemzetközi világnapjává. Az egyre bővülő világnapok listájáról nem hiányozhat a boldogságnak szánt nap sem, hiszen, ahogy az ENSZ határozatában is áll: „a boldogságkeresés az emberi lét egyik alapvető célja.”
A boldogság nemzetközi napjának ötlete a kis himalájai buddhista királyságtól, Bhutántól származik. Az ázsiai ország, Bhután királya 1972-ben a világon elsőként vezette be a Bruttó Nemzeti Boldogság (Gross National Happiness/ GNP) fogalmát lakosai jólétének mérésére, mondván, hogy az többet elárul, mint a bruttó hazai össztermék, a GDP. Véleménye szerint egy kilenc kategóriából álló index segítségével megbecsülhető, hogyan érzik magukat az emberek gazdasági, társadalmi és érzelmi szempontból.
A király sorra vette az általa elengedhetetlennek tartott szempontokat, melyek nagyban befolyásolják a GNP-t.
Az alábbiakat sorolta fel: életszínvonal, oktatás, egészség, időbeosztás, környezeti sokféleség és fenntarthatóság, közösségi kapcsolatok, pszichológiai jólét, jó kormányzás és kultúra.
A kategóriák meglehetősen általánosak, amelyek jók egy nemzet számára, de lehet, hogy egyénenként más típusú listát állítanánk össze. Rakjuk össze a személyes fogalomtárunkat. Ha eddig nem tettük, vegyük kézünkbe a saját életünk irányítását!
FOLYT. KÖV.!
Források: wikipedia; hvg.hu; fmc (kép); YouTube;
Köszönöm, katasztrófa, jelenleg. De bizakodom.
Mielőbbi gyógyulás kívánok! Mi már túl vagyunk a nehezén, bár a köhögés nagyon hosszú ideig eltartott a családom három tagjánál.
Köszönöm. Sajnos sejtettem, hogy hülyeséget töltöttem le. Csak most annyira beteg vagyok, hogy nincs erőm foglalkozni vele. Az egész család influenzás, baromi magas lázzal. Köszönöm, majd törlöm.
Kedves Andrea. Igazán nem szeretnék kötekedni, de ezt a számot itt, nem Bob Marley énekli, hanem Bobby McFerrin.
Valaki “tévedésből” feltöltötte a YouTube oldalra Bobnak tulajdonítva a dalt és ott is maradt.
Boldog napokat kívánok!