Az angol és a francia udvarban évszázadokig tartotta magát a szokás, hogy amikor eljött a szülés ideje, a szobába tömörültek a nemesek, és a magas rangú vendégek, akik figyelemmel kísérték a szülés folyamatát. Lehettek akár százan is. A 17. században szokás volt közönség, akár több száz néző előtt világra hozni a trónörököst.
A versailles-i palotában például máig külön nevezetesség a királynő hálószobája, ahol összesen 19 királyi utód született. Ez a palota egyik legnagyobb terme, éppen azért, hogy elférjen benne a közönség. A nagy hely ellenére szegény Marie Antoinette-et majdnem összenyomták a vendégek szülés közben. A korabeli feljegyzések szerint alig lehetett mozdulni a tömegben, forróság volt, elfogyott a levegő, és a nézők közül többen a szekrények tetejére másztak fel, hogy lássák a “produkciót”.
Angliában Modénai Mária királynő volt, aki 200 néző előtt adott életet James Francis Edward Stuart walesi hercegnek 1688-ban.
Ez az esemény azért hasonlított inkább egy színházi előadáshoz, mint egy szüléshez, mert így az egész királyi udvar megbizonyosodhatott arról, hogy valóban megszületett a trónörökös. Az utódlás kérdése akkoriban mindennél fontosabb volt, annak bizonyítására, hogy tényleg megszületett a királyi gyermek, és ami még fontosabb, hogy fiú! Ez a későbbi utódlás legitimációja szempontjából komoly jelentőséggel bírt. Noha minden kislány álma, hogy bárcsak királylány lehetne, de csak azért mert nem tudják, hogy királylánynak lenni valójában szívás.
Modénai Máriánál, akinek korábban több vetélése is volt, még ez sem akadályozta meg a pletykákat, hogy az utód nem is a királyi vérvonal örököse, és az egész terhesség szülésestül csak színjáték volt.
A szokásból később annyi maradt meg, hogy a királyi család várandós tagjai nem vonultak kórházba szülni. II. Erzsébet királynő valamennyi gyermekét a Buckingham palotában szülte, mert ragaszkodott a hagyományhoz. Diana hercegnő már megszegte ezt a szabályt (is), hiszen mindkét fiát a St. Mary kórház egyik privát szárnyában szülte. Katalin mindhárom gyermeke ugyancsak kórházban született.
FOLYT. KÖV.
Források: index.hu (kép); origo.hu; lemon.hu; magyarorszag szeretlek.hu;