Elméletének alapfeltevése, hogy az embert sorsdöntő választásaiban, döntéseiben lappangó ösztönadottságai irányítják, génjeink mindenbe beleszólnak (lsd. fent). 

A sorsanalízis olyan mélylélektani irányzat, amely a freudi tudattalant tekinti bázisának, szorosan kapcsolódik a pszichoanalízishez, de mélyebbre ás: a családi tudattalanba” – írta tanítványa, Benedek István író-ideggyógyász.

Szondi Freud egyéni és Jung kollektív tudattalanja között a tudattalan családi-örökléstani részére “talált rá”. Szerinte, ha felismertük magunkban az öröklött jellemvonásokat, ösztönöket, hajlamokat, kötöttségeinket és buktatóinkat, lehetővé válik adottságaink magasabb szintű kiélése, ami mind az egyénnek, mind a társadalomnak hasznára lesz. 

Első sorspszichológiai közleménye, Házasságok elemzése címmel, 1937-ben jelent meg az Acta Psychologica című folyóiratban. Kutatásának első korszaka 1944-ben zárult le. Ebben az időszakban tanítványa volt a lélektan minden jelentős magyar művelője, Benedek István, Binét Ágnes, György Júlia, Kardos Lajos, Kozmutza Flóra (Illyés Gyula felesége), Mérei Ferenc.

1941-ben a zsidótörvények miatt megfosztották katedrájától. 1944-ben a németek a családjával egy bergen-belseni különleges lágerbe vitték, ahonnan az év decemberében jutott ki Svájcba.

Zürichben megalakította a Kísérleti Ösztöndiagnosztikai és Sorsanalitikai Munkaközösséget, később a Sorspszichológiai Nemzetközi Kutatási Központot, majd 1969-ben létrehozta a Szondi Intézetet, amelyet kilencvenéves koráig vezetett.

Svájcban több mint húsz jelentős műve jelent meg. Tudományos munkássága elismeréseként a párizsi Sorbonne a díszdoktorává avatta.

A klinikai pszichiátriában ma már nem alkalmazzák a személyiségtesztet, mert megállapításainak többségét nem igazolták tudományos (főként genetikai) kutatások, viszont továbbra is használják a klinikai pszichológia, az igazságügyi szakértés, a pedagógiai pszichológia, a nevelési tanácsadás, a pályaválasztási tanácsadás területén.

Tringer László professzor a Magyar Narancs újságírójának (2003) a következőket mondta: A tesztnek inkább történeti érdekessége van, mivel legtöbb megállapítását tudományos kísérletekkel nem sikerült igazolni: olyan közleményt, ami Szondi-teszt alapján készül, komoly lapokban ma már nem lehet elhelyezni. 

Zárásként azért illik megjegyezni, hogy Szondi Lipót kutatásait, tudományos munkásságát, bármennyire is kritizálta és kritizálja a szakma, az elméletet és a tesztet kidolgozó tudós a mélylélektan kutatóinak nagyjai közé tartozik, Freuddal, Junggal és Adlerrel áll egy sorban. 

FOLYT. KÖV.!