MyWay... MyFaith...

“Ha nem tudod, hová mész, oda bármilyen úton eljuthatsz.”  (Lewis Carroll) 

Charles Lutwidge Dodgson 1832. január 27-én született az angliai Daresburyben, egy 11 gyerekes anglikán lelkész család harmadik gyerekeként. 1856-ban vette fel a Lewis Carroll írói nevet: a Lewis a Lutwidge latin változatának, a Ludovicus-nak az angolos, a Carroll a Charles ír megfelelője. Matematikai tehetségét már korán felismerték. Egyetemi tanulmányait Oxfordban végezte, majd az egyetem elvégzése után a Christ Church kollégiumban kapott tanári állást. Tanulmányai végeztével az anglikán egyház diakónusa lett, pappá sohasem szentelték, mert az egyházi pályánál jobban vonzotta a matematika. Negyven évig tanított Oxfordban. Foglalkozott geometriával, mátrix-elmélettel és matematikai logikával. Saját nevén tizenkét tudományos munkája jelent meg. Számos találmány fűződik a nevéhez: ő alkotta meg a scrabble játék korai változatát, és ő találta fel egyebek mellett a borítékok leragasztására alkalmas, mindkét oldalán ragacsos papírcsíkot is. Kidolgozott egy választási rendszert és titkosírást.

A jóképű, magas Carroll félénk, visszahúzódó ember volt, dadogását soha életében nem tudta leküzdeni. Főleg gyerekekkel barátkozó. A Christ Church kollégium dékánjának a kislánya, Alice Liddel szórakoztatására írta fő művét az Alice Csodaországban-t, amely 1865-ben jelent meg. Viktória királynő is el volt bűvölve a műtől, a kíváncsi Alice bátor helytállásától a különös szabályokkal és szereplőkkel telezsúfolt Csodaországban.

Matematika tanárom mesélte, hogy egy legenda szerint a királynőnek annyira megtetszett az első regény, hogy arra kérte a szerzőt, hogy a következő művét neki dedikálja. Carroll ennek természetesen eleget is tett, ezért a differenciálegyenletekről szóló értekezését nyújtotta át legközelebb az uralkodónak.  🙂

A gyermekregény folytatása Alice Tükörországban címmel 1872-ben jelent meg. Carroll varázslatos meséi ma is népszerűek az egész világon. Az Alice könyveknek ugyanakkor mélyebb értelmet is tulajdonítanak, azokat a viktoriánus politika kemény szatírájának és az egyház önelégültsége elleni támadásnak tekintik. A könyveknek köszönhetően a félénk könyvmoly tudós Charles Dodgsonból egyszerre csak világszerte ismert és elismert gyermekkönyvszerző lett. Mindezek ellenére Carrollnak továbbra is sikerült némi időt szakítania száraz matematikai értekezéseire, különös tekintettel The Dynamics of a Particle (A részecske dinamikája) című művére, és élete utolsó évtizedeiben is folytatta az írást, és a matematika nagy kérdésein való tűnődést. 

Az Alice Csodaországban angol nyelvű iskolákban Ausztráliától Dél-Afrikáig ma is tananyag. A két Alice-kötetet több mint száz nyelvre fordították le, és számtalan feldolgozása született. Filmváltozatainak száma több tucat.Kapható DVD-n, például Nick Willing filmje 1999-ből, amiben Whoopi Goldberg alakítja Cheshire Cat figuráját. A témát könyv formájában is továbbírták, az első adaptációban, az 1895-ben „Új Alice a régi Csodaországban” címmel kiadott műben Alice amerikai kislány; magyarul 2007-ben jelent meg Peter Abrahams Lenn, a nyuszi barlangjában: rejtélyes történések Echo Fallsban című parafrázisa.

Carroll az Alice regényeken kívül nagyszámú kisebb humoros művet, cikket, rejtvényt, tréfát is közreadott. Jelentős matematikai munkákat is írt a formális logikáról és az euklidészi geometriáról. Ő a szerzője a legismertebb angol nyelvű nonszensz versnek, az Alice Tükörországban kötetében is szereplő, Tótfalusi István által Gruffacsór címmel magyarra fordított, „a zepén turboló és purró nyalkás brigyókról” írt Jabberwockynak, és az ő tollából származik a képzeletbeli tengeri állatnak, a snarknak a vadászatáról szóló, megjelenésekor azonnal nagy sikert arató humoros, fantasztikus elbeszélő költemény.

Korának egyik kiváló fényképésze is volt, különösen gyermekfotói, portréi jelentősek. Még életében perbe is fogták egy kiállításon megjelent gyerekfotói miatt, és pedofiliával vádolták. De több kutató szerint egész életében cölibátusban élt. Idős korában migréntől szenvedett, és talán epilepszia is sújtotta. Állítólag a migrénjeinek köszönhető hallucinációrohamaiban írta már az Alice-könyveket is (és éppen ezért innen kapta a nevét az Alice Csodaországban-szindróma, ami egy olyan idegállapot, amely megzavarja az emberi érzékelést, és elalvással összeköthető). Influenza szövődményeként fellépő tüdőgyulladásban halt meg 1898-ban. 

FOLYT. KÖV.!

Forrás: Wikipédia; magyarnarancs.hu; parameter.sk; gyoriszalon.hu; cultura.hu (kép); thehappyvideonetwork.com;

Ha tetszett a poszt, kérlek lájkold! 😍

És, ha annyira tetszett, és érdemesnek tartod rá, kérlek oszd meg! 🤗
 
 Ha van kedved hasonló érdekességeket olvasni, bejegyzéseimet megtalálod a: https://moravcsikandi.cafeblog.hu/
ooldalon! 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!