A hunzákkal kapcsolatban kialakult mítoszokat az egészséges táplálkozásukra és az általuk fogyasztott barackmag rákellenes hatására vonatkozóan sem sikerült igazolni. A klinikai adatok azt bizonyítják, hogy a laetril vagy másnéven amigdalin (a barackmag hatóanyaga) jótékony hatása rákos betegekre jelenleg nem bizonyítható. Jelentős a kockázata a súlyos, nemkívánatos cianid-mérgezésnek laetril vagy amigdalin bevétele után. A haszon-kockázat a laetril vagy amigdalin kezelés rákbetegek esetén egyértelműen negatív.[30][31][32]”.

Az amigdalin, ismert nevén B17 meglehetősen vitatott szer tudományos körökben, és akkor még enyhén fogalmaztam (ld. szegény Bajor Imre esetét). Miután az én zsebemben sincs a bölcsek köve, nem is kívánok állást foglalni sem a hunzák hosszú életéről, sem a B17 vitaminról (?). Mindenki döntsön saját belátása szerint. A lényeg, hogy hallgattassék meg a másik fél is. 

Tudom, hogy az én szösszenetem nem lesz túl népszerű. DE IGAZ. 

Azt, hogy mi a hosszú élet titka, nem tudom, de az biztosnak látszik, hogy a mozgás, a táplálkozás és a hit komolyan befolyásolja (a sorrend tetszőlegesen változtatható). És persze a genetika, amiről azért ne feledkezzünk meg.

És, hogy miért írtam meg meg ezt a postot, noha a népszerűsége kiszámítható? Szeretném a magam egyszerű módján felhívni a figyelmet arra, hogy aki mindenféle komoly egészségügyi témával kapcsolatban bármilyen írást megjelentet, óriási felelőssége abban, hogy mit ír le. Ha nincs kellő tudása, akkor keressen más témát vagy mutasson be több álláspontot, mégha azok ellentmondóak is. Remélem két lájkot azért ez is megér, legalább a barátaimtól. 🙂 

Nincs FOLYT. KÖV.! 

Források: http://m.webbeteg.hu/cikkek/daganat/1548/a-b17-vitamin-csodaszer-vagy-mereganyag; 

https://wikivisually.com/lang-hu/wiki/Burus%C3%B3k; család.hu (kép);