MyWay... MyFaith...

Az én flow-élményem

A flow, azaz az áramlat fogalmát az USA-ban élő magyar pszichológus, Csíkszentmihályi Mihály kutatja a ’70-es évek óta. A flow teljes bevonódás egy adott tevékenységbe, örömérzet, kiteljesedés, fejlődés. Annak megélése, hogy erőfeszítés nélkül, teljesen elmerülve az adott tevékenységben, a tőled telhető legjobbat nyújtod, magabiztosan és automatikusan cselekedve. Olyan mértékű bevonódásról van szó, amely könnyűszerrel eltávolít a mindennapi problémáktól, a negatív stressztől. 

Az elmélet a flow-élmény felismerésének és elérésének nyolc elemét írja le:

  1. Legyenek világos céljaid! Belső látásodon keresztül tudod, hogy mit akarsz, és mit kell tenned.
  2. Kapj azonnali visszajelzést! Minden pillanatban érezd, hogy hol tartasz, és közelebb jutottál-e a célodhoz. Bízz az intuícióidban! 
  3. A nehézségeket a készségeid figyelembe vételével válaszd meg! Figyelj arra, hogy a lécet ne tedd túl alacsonyra, de túl magasra sem, hogy a folyamatos tanulás biztosítva legyen! Majd állandóan emeld a lécet, hogy teljesítményed javuljon.
  4. Koncentrálj! Ne engedd, hogy bármi elvonja a figyelmedet arról, amit csinálsz!
  5. Tiszta tudattal működj az adott pillanatban! Rekeszd ki a zavaró körülményeket!
  6. Érezd, hogy kézben tartod a dolgokat! Legyen önbizalmad! 
  7. Fókuszálj a tevékenységre úgy, hogy közben felülemelkedsz éneden, megfeledkezel róla, és kirekesztesz minden önkritikát! Így eggyé válsz a tevékenységgel. 
  8. Ismerd fel, amikor az időérzéked átalakul! Az idő a te élményedhez igazodik azáltal, hogy a tevékenység ritmusát, nem pedig a napi külső időt követed.

Ezek kombója az öröm olyan mély érzését képes megadni számunkra, amelyről úgy érezzük, megér minden fáradságot. Ez az érzés egy univerzális élmény, amelyet nemtől, kortól, iskolázottságtól függetlenül, mindenki hasonlóképpen ír le. A flow érzése a szabadság érzése.  

A tökéletes élmény egyik legfontosabb jellemzője, hogy önmagában hordozza a jutalmát, azaz  autotelikus. Olyan tevékenység, amit nem a jövendőbeli haszon reményében végzünk, hanem egyszerűen magának a tevékenységnek a kedvéért.

Szinte bármilyen tevékenység alkalmas arra, hogy számunkra flow-élménnyé váljon. Ami az egyik embernek örömöt okoz, az a másik embernek lehet, hogy unalmas, érdektelen elfoglaltság.

A férjem édesanyja, amíg az egészsége engedte, szenvedélyesen művelte a kertünket, gyomlált, kapált, ültetett. Olyan elmélyülten végezte a kertben a munkát, hogy szinte nem is érzékelte a körülötte lévő világot. Étlen, szomjan dolgozott, és kizárólag akkor hagyta abba, mikor a férjem kvázi ráparancsolt, hogy jöjjön be a házba és egyen, igyon végre. Engem pedig ostorral sem lehetett volna a kerti munkára rávenni. A kedvenc sztorim ezzel kapcsolatban: egyik délután, munka után elmentem a piacra, és ott többek között vettem kb. két kiló paradicsomot, amit Pestről cipeltem haza Szentendrére. A férjem, mikor meglátta a paradicsomot, csendesen megkérdezte, hogy mikor voltam utoljára a kertben? Ott ugyanis gyönyörű paradicsomok piroslottak. Észre sem vettem. Azt hittem, hogy a paradicsomokat, amiket korábban ettünk, a férjem vásárolta. Gondoltam, ne mindig ő cipelje. 🙂 . Kiderül a történetből, hogy én a flow-élményemet nem a kertben fogom “megtalálni”. Az enyém az olvasás, az utazás és korábban a munkám volt. Amióta ez a nyavalyás betegség belépett az életembe, a korábbi kedvenc elfoglaltságaimat felül kellett vizsgálnom. Néhánytól meg kellett szabadulni és helyettük újakat keresni. Miután alapvetően grafomán vagyok, nem esik nehezemre az írás, ennek egyenes következménye a blog.      

Csíkszentmihályitól tudjuk, hogy vannak olyan tevékenységek, amelyek nagy eséllyel váltanak ki flow-élményt. Ilyenek például a játék, a művészet, a sport. Érdemes tehát ezeken a területeken kezdenünk a keresgélést a saját flow-élményünk “megtalálására”! A lényeg, hogy a feladat ne legyen se túl könnyű, se túl nehéz, de a korábban már teljesítetteknél egy kicsivel nagyobb kihívást jelentsen. Így aztán az én legújabb flow-élményem a blog lett. 

Minden embernek szüksége van értelmes célokra. Vannak emberek, akiknek könnyebb flow-élményt átélni. Rájuk jellemző, hogy képesek a legmonotonabb munkát is élvezni, a hobbijukat pedig teljes átéléssel és szenvedélyesen művelik. Ők már a cél felé vezető úton jól érzik magukat. Az ilyen embereket nevezi Csíkszentmihályi autotelikus személyiségeknek.

Flow-élmény megéléséhez nem szükséges feltétlenül autotelikus személyiségnek lenni. Első lépésként az is elég, ha kiválasztunk egy megfelelő tevékenységet, ezután pedig a folyamatos fejlődésre törekszünk. Nem hátrány, ha a kiválasztott tevékenységgel kapcsolatban megfogalmazott céljaink elérésére koncentrálunk.

FOLYT. KÖV.!

Források: Wikipedia, YouTube; modemet.hu (kép) ;

Ha van kedved hasonló érdekességeket olvasni, bejegyzéseimet megtalálod a: https://moravcsikandi.cafeblog.hu/ oldalon! 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!